blog-post-img-498

Trendy w 2014 roku

Bardzo popularny temat na początku każdego roku. Przewidzenie, w którym kierunku rozwinie się kreacja stron internetowych i aplikacji. Do tej pory przechodziliśmy przez wiele różnych stylów, które często były inspirowane wprowadzeniem nowych technologii sieciowych, jak to zwykle bywa stare jest zastępowane nowym. Często wymaga to wiele czasu, ale w 2013 roku przeżyliśmy prawdziwą rewolucję.

 

Flat design

Główny nurt designu skierował się w kierunku płaskiego/czystego designu (ang. flat design).

fostr

Strona przygotowana w stylu flat desing – Frost

Jest to styl pozbawiony dodatkowej głębi tworzonej poprzez cienie, gradienty, perspektywę i elementy 3D. Totalnie ascetyczny wygląd wypełniony kolorami na dużych powierzchniach. Ogromne kroki w propagowaniu tego stylu poczyniły takie firmy jak Microsoft, wypuszczając Windows 8 wraz z METRO UI, Apple z iOS7 i Google, który odświeżył swoje  aplikacje.
Wiele elementów wykorzystywanych w tej technice jest możliwych do wykreowania bez mozolnych prac związanych z grafiką i jej wycinaniem.

Obrazy i filmy w tle

Kolejny istotny element to duże, wysokiej jakości fotografie w tle. W ostatnim czasie stało się to bardzo popularne. Wykorzystując ten element, wiele stron  stało się podobnych do siebie. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie w tym obszarze dodatkowych elementów akcji, ciekawie wyglądającej typografii, ewentualnie umieszczenie filmu w tle. Nie wróżę źle temu nurtowi, ale w wielu przypadkach z którymi się spotkałem, nie spełnia swojej roli na stronie.

hipstamatic

Spotify - strona prezentuje film w tle

Spotify – strona prezentuje film w tle

Strona typu Single Page

Kolejny trend, który odbijał się coraz większym echem w 2013 roku, a na pewno w 2014 roku nie zaniknie, to strony przewijane. Cała oferta wraz z kontaktem są ulokowane na jednej, często bardzo długiej stronie. Menu na tych stronach ma na celu usprawnienie nawigacji pomiędzy kolejnymi sekcjami, czasami wiąże się to z dodatkowymi efektami wywołanymi przewijaniem.

W naszym portfolio też się pojawiły takie strony.

Typografia

Prezentacja tekstu na stronach sprawia nadal najwięcej problemów. Wraz z momentem, gdy Web Developerzy uzyskali CSS3 i @font-face, zaistniała możliwość kreowania pięknych tekstowych wiadomości. Z każdą kolejną wersją przeglądarek internetowych uzyskujemy kolejne ciekawe efekty, które można osiągnąć dynamicznie z tekstu bez wykorzystania grafiki.

Responsywność

Nie mogłem się doczekać tego rozdziału, bo jest to temat, który chciałbym w najbliższym czasie o wiele bardziej rozwinąć. Responsywność w stronach internetowych i aplikacjach, to odpowiednie dostosowanie wyglądu do różnej wielkości wyświetlaczy.
Przygotowanie grafiki i jej zakodowanie to nie lada wyzwanie dla projektantów. Jest to technologia, która zyskiwała na popularności w 2012 roku, ale dopiero w połowie 2013 w Polsce stała się standardem. To właśnie dzięki responsywności i kodowaniu stron pod rożne szerokości wyświetlaczy, grafika stała się o wiele bardziej uproszona. Responsywność będzie wyznaczać kierunki rozwoju web designu dopóki do przeglądania stron internetowych będziemy wykorzystywać telefony i tablety. nie wyobrażam sobie internetu bez responsywnych stron internetowych. W ostatnim czasie nawet Google zaleca tą technikę przygotowania stron internetowych i nie nieuniknione, że algorytmy robotów, które będą przeglądały nasze strony internetowe, będą w pewien sposób promować bardziej dostosowane strony do panującej mody.
Obecnie wg. Gemius w Polsce ruch internetowy generowany z urządzeń mobilnych jest na poziomie 8%, też dlatego nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z tej rosnącej liczby potencjalnych klientów.

trends05

Co dalej?

Trendy pomagają nam określić co w danym momencie jest popularne i skuteczne marketingowo, ale są na tyle elastyczne, że pozwalają nam czasem łamać reguły. To własnie łamanie reguł kreuje kolejne trendy. Na początku 2014 roku nie powinno się zbyt wiele zmienić w kreacji stron internetowych, lecz internet wiele razy pokazał nam, że nie możemy wszystkiego przewidzieć.

Brak komentarzy

There are no comments in this article, be the first to comment!

Leave a Reply

Rules of the Blog
Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting. Lorem ipsum dolor sit amet conceur half the time you know i know what.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.